Gdzie znajdują się najlepsze mariny nad Bałtykiem? Oczywiście w gminie Dziwnów. Porty, mariny i przystanie zarówno na wodach morskich, jak i lądowych. To właśnie unikalne położenie geograficzne sprawiło, że Dziwnów jest jednym z najważniejszych ośrodków żeglarskich na polskim wybrzeżu. Dodatkowo bardzo wysoko ocenianym przez żeglarzy. To właśnie w Gminie Dziwnów organizują są mistrzostwa Europy i Świata w różnych klasach regatowych. Jednocześnie rozbudowana infrastruktura każdego roku przyciąga tutaj miłośników różnych sportów wodnych.
Żeglarstwo i sporty wodne
Infrastruktury żeglarskiej zazdroszczą nam wszystkie nadmorskie samorządy. Liczne przystanie, porty i mariny zyskały dobre opinie i są chwalone przez żeglarzy, motorowodniaków i innych zwolenników sportów wodnych.
Port Jachtowy w Dziwnowie
Port jachtowy w Dziwnowie wybudowano w 2013 roku i był już miejscem Mistrzostw Świata w klasie Laser Dziwnów (2014r.) i Optimist (2015r.), ale to nie wszystko. W kolejnych latach również organizowano tutaj liczne regaty o randze europejskiej i światowej. Jednocześnie w porcie mieści się 60 jednostek o maksymalnej długości 12 metrów, a do dyspozycji żeglarzy jest pełna infrastruktura socjalna i techniczna. Duży parking i hangar do przechowywania sprzętu i zimowania jednostek ułatwiają życie wodniakom. Port ten wraz z przystanią sezonową tworzą Marinę Dziwnów. W szczególności turyści odwiedzający to miejsce mogą podziwiać łopoczące na wietrze żagle, a w oddali most zwodzony. Teren jest ogrodzony i monitorowany. W sąsiedztwie znajduje się siłownia i mały park.
Marina POLMAX w Dziwnowie
Mała przystań położona na zachodnim brzegu rzeki, na wysokości portu rybackiego. Największymi zaletami tej mariny są spokój, otoczenie lasu, bliskość plaży i jeziora. Marina może pomieścić 20 jednostek o zanurzeniu do 2m. Na terenie obiektu funkcjonuje sezonowa tawerna. Warto zauważyć, że obecnie ruch z tej mariny przejęły obiekty ze wschodniego brzegu rzeki. Z drugiej strony rzeki jest dużo lepsza infrastruktura i bardziej nowoczesne budynki, więc nic dziwnego, że właśnie tam skupia się żeglarskie życie. Ostatecznie jeżeli szukacie spokojnego i cichego miejsca do cumowania, to naprawdę warto.
Pirs w Międzywodziu
Pirs na Zalewie Kamieńskim w Międzywodziu jest ceniony przez żeglarzy jako spokojny port. Przy pirsie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Żeglarze mogą podłączyć się do wody i prądu, korzystając z kart ZMPD. Z Pirsu roztacza się widok na zalew i Kamień Pomorski. To przystań turystyczna, chętnie odwiedzana przez żeglarzy pływających po zalewie, w związku z tym jest to spokojniejsza przystań. Prawdę mówiąc, najwięcej tutaj miejscowych żeglarzy. Tymczasem, obcy żeglarze chętniej wybierają port Dziwnów.
Przystań sezonowa w Dziwnowie
Przystań Sezonowa, oddana w 2012 roku, jest położona przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Jednocześnie może cumować tutaj 30 jednostek, a do dyspozycji żeglarzy jest pełna infrastruktura socjalna i techniczna. Z kolei na terenie przystani funkcjonuje restauracja, chętnie odwiedzana przez żeglarzy i turystów. Dodatkowo w okresie letnim na terenie obiektu odbywają się liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Wzdłuż przystani sezonowej wybudowano miejsca parkingowe. Marina Dziwnów jest szczególnie ważnym punktem na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Port Rybacki w Dziwnowie
Port Rybacki w Dziwnowie został zmodernizowany w 2015r. Na terenie obiektu znajduje się chłodnia z wytwórnią lodu, magazyny rybaków, biura Zarządu Portu Morskiego Dziwnów oraz Brzegowa Stacja Ratownictwa. Tutaj rodziła się rybacka potęga na Bałtyku, więc warto odwiedzić i zobaczyć to miejsce. Jeżeli pojawicie się w porcie rano możecie zobaczyć rybaków przy pracy, zwłaszcza, że jest ich coraz mniej. Może to być ostatnia szansa, by zobaczyć jak ciężka to praca, jednak bardzo potrzebna. Historię rybołówstwa poznacie w Morskim Centrum Nauki w Dziwnowie. Cały teren jest ogrodzony i monitorowany. Aktualnie w porcie działa również sklep rybny, więc sporo tutaj turystów.
Nabrzeże skośne w Dziwnowie
Nabrzeże wybudowane zostało w 2023, gdy wykonano gruntowną przebudowę dotychczasowego betonowego nabrzeża skośnego. Nowa marina sąsiaduje ze stacją paliw, która obsługuje również jednostki pływające. Przystań posiada zaplecze socjalne dla żeglarzy oraz niezbędną infrastrukturę. Obecnie trwają prace wykończeniowe, a otwarcie zaplanowano na lipiec 2023. Gdy tylko to nastąpi, niezwłocznie zamieścimy relację w naszym portalu. Dlatego warto odwiedzać systematycznie naszą stronę, by śledzić postępy prac. Jednocześnie otwarcie nowego nabrzeża będzie wielką imprezą, więc warto uwzględnić to w swoich wakacyjnych planach.
Stanica kajakowa w Dziwnówku
W Dziwnówku przy ulicy Nad Zalewem znajduje się urokliwa stanica kajakowa, która ukryta jest za kościołem. Turyści mogą wypożyczyć kajaki lub rowery wodne, więc można popływać sobie rodzinnie po wodach zalewu. Zwolenników aktywnego wypoczynku na wodzie zachwyci prężnie działająca szkoła wind i kite surfingu, a płytkie wody Jeziora Wrzosowskiego idealnie sprawdzają się do nauki. Wędkarze chętnie korzystają z pływającego pomostu, który przycumowano w małej zatoczce.
Regaty w Dziwnowie
Najważniejsze regaty żeglarskie odbywające się w Dziwnowie
Szczególnie, że Gmina Dziwnów, dzięki unikalnemu położeniu geograficznemu stała się centrum sportów wodnych Pomorza Zachodniego. Mnogość akwenów sprawia, że miejsce to odwiedzają nie tylko żeglarze. Międzywodzie i Dziwnówek są bardzo popularne wśród uprawiających kitesurfing. Dziwnówek z kolei jest popularny wśród zwolenników deski z żaglem. Płytkie wody Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego stwarzają idealne warunki do nauki pływania na desce. Dziwnów jest również popularny wśród miłośników sportów motorowodnych. Narty wodne, wakeboard, skutery wodne czy szybkie łodzie motorowe to częsty widok na dziwnowskich wodach. Jeżeli lubisz wypoczynek nad wodą z pewnością znajdziesz tu miejsce dla siebie.
Zarząd Portu Morskiego Dziwnów
ul. Żeromskiego 30
72-420 Dziwnów
Dyrektor 501 958 838
Biuro 91 38 14 061
Fax 91 38 14 061
Bosmanat 501 958 836
Kapitanat Portu Dziwnów
ul. Przymorze 4
72-420 Dziwnów
tel. 91 381 33 40
Brzegowa Stacja Ratownicza
ul. Osiedle Rybackie 16
72-420 Dziwnów
+48 91 381 30 29
+48 505 050 981
Jak widać, Dziwnów ma bogatą ofertę dla żeglarzy, a jednocześnie miłośnicy marynistyki znajdą coś dla siebie. Dodatkowo, dzięki wieloletnim inwestycjom, gmina Dziwnów stała się ważnym ośrodkiem żeglarstwa regatowego. Jednocześnie jesteśmy częścią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, który przyciąga do województwa zachodniopomorskiego tysiące żeglarzy. Z drugiej strony mnogość akwenów przyciąga zarówno motorowodniaków, wędkarzy i miłośników szaleństw na desce.
Patrząc na to wszystko można śmiało powiedzieć, że gmina Dziwnów to istny raj dla żeglarzy. Kolejnym atutem są konkurencyjne ceny noclegów i ciekawe atrakcje turystyczne w Dziwnowie i okolicy. Podsumowując, jeżeli szukasz swojego bezpiecznego portu, wybierz Dziwnów.
Podsumowanie
W końcu czas na małe podsumowanie. Jeśli zastanawiacie się czy przypłynąć do gminy Dziwnów, a może wybrać trójmiasto to mamy nadzieję, że dacie się przekonać. Podsumowując, gmina Dziwnów to najlepsze mariny nad Bałtykiem i na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, więc warto wybrać się na nasze wody. Jednocześnie, bogata oferta rozrywkowa oraz liczne atrakcje turystyczne Dziwnów i okolica sprawią, że nie będziecie żałować.
Morskie Centrum Nauki Dziwnów
MCN Nautica Park to ciekawa wystawa, gdzie poznacie m.in tajemnice Dziwnowa, ciekawostki morskie oraz historię katastrofy promu Jan Heweliusz.
Co robić z dzieckiem na plaży, aż 25 pomysłów
Jeżeli, przypłyniecie do Dziwnowa, koniecznie odwiedźcie naszą plażę, z pewnością nie pożałujecie. Dodatkowo podpowiadamy co robić na plaży z dzieckiem.
Statki wycieczkowe Dziwnów
Przystań statków pasażerskich w Dziwnowie, gdzie cumują statki pasażerskie, które pływają w morze. i do Kamienia Pomorskiego. Pirackie przygody na wyciągniecie ręki.