Most w Dziwnowie łączy Wyspę Wolin ze stałym lądem. Dodatkowo jego charakterystyczna stalowa konstrukcja w kolorze czerwonym jest unikalna w skali kraju, a sam most to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie: atrakcje w Dziwnowie.
Most zwodzony w Dziwnowie im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Pierwszy zwodzony most w Dziwnowie
Pierwszy most zwodzony w Dziwnowie wybudowano w 1957 roku. To drewniana konstrukcja ze stalowym mechanizmem, który unosił drewniane przęsło. Wówczas była to jedyna możliwość na utrzymanie żeglowności rzeki Dziwnej oraz rozwój miejscowości jako port rybacki Dziwnów.
Konstrukcja spełniała swoją funkcję do końca lat 80-tych, jednak wtedy wprowadzono ruch wahadłowy, by nie obciążać zbytnio drewnianej konstrukcji. Awarii ulegał też mechanizm podnoszenia przęsła i trzeba było opuszczać most ręcznie. Z uwagi na braki finansowe przebudowa była nieustannie przesuwana, jednak władze stanęły pod ścianą z uwagi na stan techniczny konstrukcji.
Zapadła decyzja, że nowy most Dziwnów otrzyma na początku lat 90-tych. Budowa trwała kilka lat, a w tym czasie rozciągnięto na rzece most pontonowy. Nowy most wykonany z betonu i stali oddano w 1994 roku. Już wtedy była to atrakcja turystyczna Dziwnowa. Metalowe elementy pomalowano w kolorze niebieskim, a betonowa konstrukcja miała kolor biały. Z drugiej strony, dziwnowski most stał się wizytówką Dziwnowa i pojawiał się na większości, popularnych w tamtym czasie, widokówek znad morza.
Most Dziwnów dzisiaj
Most oddany w 1994 roku przetrwał zaledwie 16 lat. Niezbędną przebudowę zakończono w 2014 roku. Wymieniono mechaniczny napęd przęsła zwodzonego na system hydrauliczny, most w Dziwnowie został przemalowany na czerwono, a elementy betonowe na żółto. Dodatkowo, od tego czasu most Dziwnów przechodzi, niekończące się poprawki i remonty. Patrząc na to wszystko, można zaryzykować stwierdzenie, że obecna konstrukcja bez poważnej przebudowy nie wytrzyma, nawet 16 lat.
Most Dziwnów godziny podnoszenia
Nasz most zwodzony w Dziwnowie jest podnoszony codziennie w godzinach parzystych – wedle zapotrzebowania. Dodatkowo w sezonie letnim podnosi się w godzinach 13, 17, 19 i 21, ze względu na wzmożony ruch jednostek pływających. Każdy turysta może przepłynąć pod podniesionym przęsłem mostu w Dziwnowie. Taką atrakcję oferują statki wycieczkowe w Dziwnowie, cumujące na przystani statków pasażerskich, przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Podsumowują, most w Dziwnowie jest obowiązkową pozycją na liście atrakcji Dziwnowa.
Zdjęcia mostu w Dziwnowie
Jeżeli chcesz zrobić pamiątkowe zdjęcia z wakacji na tle podniesionego mostu, najlepsze będą trzy miejsca:
1. na moście przy szlabanach dla pieszych (stoicie wtedy kilkadziesiąt centymetrów od otwartego przęsła)
2. park żeglarski na wschodnim brzegu rzeki (położony między mostem i portem jachtowym w Dziwnowie)
3. zachodni brzeg (widać wtedy całe uniesione przęsło)
Z drugiej strony możesz pomyśleć o ciekawej pamiątce znad morza. Popularną pamiątką od kilku lat jest profesjonalna sesja zdjęciowa na plaży w Dziwnowie. Sesje fotograficzne na plaży to fajna zabawa oraz pamiątka na lata. Po drugie, w dobie mediów społecznościowych, dobre zdjęcia to podstawa.
Most zwodzony w Dziwnowie im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
29 października 2021r. radni Rady Miejskiej w Dziwnowie jednomyślnie podjęli uchwałę o nadaniu mostowi zwodzonemu w Dziwnowie imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Radni w ten sposób chcieli uhonorować działania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przed jubileuszowym 30. finałem orkiestry. Wcześniej zamierzenie uzyskało akceptację Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Formalnie od 1 stycznia 2022r. most w Dziwnowie nosi imię WOŚP.
Przed mostem od strony wyspy Wolin znajduje się rondo im. Saperów Marynarki Wojennej RP.