Dzień Grecki w Dziwnowie

Dzień Grecki w Dziwnowie odbywa się w trzeci weekend lipca. W związku z tym, że część uroczystości odbywa się na terenie koszar, impreza odbywa się w kilku lokalizacjach. Dodatkowo kwiaty są składane w parku w Dziwnowie, przy ulicy Parkowej w Dziwnowie, tak by w uroczystościach mogli brać udział wszyscy.

Grecy w Dziwnowie

Na gruzach poniemieckich koszar na Wyspie Wolin utworzono tajny szpital polowy. Następnie, w warunkach pełnej konspiracji do Dziwnowa udało się przetransportować kilka tysięcy ciężko rannych w działaniach wojennych w Grecji. Po rekonwalescencji w Dziwnowie Grecy osiedlali się w różnych częściach Polski. Najczęściej w Zielonej Górze, Zgorzelcu i Policach.

Dzień Grecki w Dziwnowie

Dzień Grecki w Dziwnowie
Raz w roku do Dziwnowa przyjeżdżają Grecy z całej Polski, by upamiętnić swoich przodków. Dodatkowo impreza w Dziwnowie trwa cały dzień.

Dzień Grecki ma upamiętnić personel i pacjentów Szpitala Polowego nr 250. W uroczystościach biorą udział władze i mieszkańcy Dziwnowa oraz przedstawiciele Greków w Polsce, jednak tylko władze i Gracy mogą wejść na teren koszar, dlatego reszta uroczystości odbywa się już w mieście.

Dzień Grecki Dziwnów – program

Dzień Grecki w Dziwnowie rozpoczyna się uroczystym złożeniem kwiatów pod tak zwanym “pomnikiem Greków” na terenie jednostki wojskowej.  Kolejnym punktem programu jest złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ulicy Parkowej w Dziwnowie. Następnie impreza rozpoczyna się w Marinie Dziwnów. Przystań Sezonowa w Dziwnowie jest miejscem koncertów zespołów muzyki greckiej. Dodatkowo można porozmawiać z rodzinami uczestników tamtych wydarzeń.

Dzień Grecki w Dziwnowie i tajemnice wywiadu PRL

Całe przedsięwzięcie może posłużyć za scenariusz kilku filmów szpiegowskich. Samo przetransportowanie około 1000 rannych bez wzbudzania podejrzeń było majstersztykiem logistycznym. Kulisy najtajniejszej operacji wywiadu PRL poznasz na specjalnej wystawie w Muzeum Morskie Centrum Nauki Nautica Park, które mieści się przy ulicy Parkowej 6a, tuż obok wspomnianej tablicy pamiątkowej.

Imprezy Dziwnów

Zobacz inne imprezy, które odbywają się w Dziwnowie, ponieważ kalendarz imprez Gminy Dziwnów jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Przykładowe wydarzenia, warte uwagi:

Festyn Rybaka Dziwnów

Festiwal Gwiazd Sportu Dziwnów

Festyn Komandosa Dziwnów

Majówka Dziwnów