Nowa inwestycja szpitala za 7,5mln, pomoże w wielu schorzeniach


Dzięki tej inwestycji (pierwszej w województwie i jednej z nielicznych w kraju) z powodzeniem będzie można leczyć m.in. zatrucia tlenkiem węgla, trudno gojące się rany, głuchotę czy zapalenie kości.

Wczoraj w Szpitalu w Gryficach dokonano uroczystego otwarcia – pierwszego w województwie i jednego z nielicznych w kraju – Ośrodka Terapii Hiperbarycznej.

Rzeczywiście możemy tu pomóc tym pacjentom, dla których trudno jest wymyśleć inną metodę – wyjaśniał Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa dr Andrzej Gorzka – Będziemy tutaj leczyć pacjentów zarówno z nagłą głuchotą, która jest straszną dolegliwością, ale i pacjentów u których nie gojące się rany trawią ich zdrowie wiele lat, pacjentów których dotykają ciężkie zakażenia albo zespoły zmiażdzeniowe dla których to leczenie może ratować kończyny, może ratować im życie – i to jest dla nich dedykowane.

Czym jest i na czym polega tlenoterapia?
Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą leczenia lub wspomagania leczenia, polegającą na oddychaniu czystym tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia, które jest wytwarzane podczas sesji w komorze hiperbarycznej.
Komora hiperbaryczna to pomieszczenie wieloosobowe, wyposażone w urządzenia niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia tlenoterapii hiperbarycznej, w którym podczas sesji przebywają zakwalifikowani do zabiegu pacjenci i wykwalifikowany personel medyczny.
Sesja tlenoterapii hiperbarycznej trwa 70 min i jest podzielona na trzy fazy

  • kompresji – czyli wypełniania komory sprężonym powietrzem do ciśnienia 2,5 razy większego niż ciśnienie atmosferyczne,
  • godzinnego oddychania przez indywidualny układ oddechowy czystym tlenem,
  • dekompresji – czyli stopniowego obniżania ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego.

Leczenie lub wspomaganie leczenia tlenem hiperbarycznym posiada określone wskazania i są to:

  • choroba dekompresyjna,
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • zatory gazowe,
  • nagła głuchota idiopatyczna,
  • trudno gojące się rany,
  • popromienne uszkodzenie tkanek i narządów,
  • zapalenia kości.

Przypomnijmy, inwestycja pod nazwą „Przebudowa pomieszczeń w budynku przychodni dla Ośrodka Terapii Hiperbarycznej SPZZOZ w Gryficach – montaż komory hiperbarycznej i przebudowa pomieszczeń” zamknęła się kwotą 7.575.149,21 zł, przy czym sam zespół komory hiperbarycznej wyniósł: 2.881.270,04 zł i był współfinansowany dotacją Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 1.000.000,00 zł. Od 01.12.2021 r. realizacja świadczeń w Ośrodku Terapii Hiperbarycznej jest finansowana w ramach umowy z Zachodniopomorskim Oddziałem Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *