Strona główna Jezioro w Dziwnowie

Jezioro w Dziwnowie

Mało osób wie, że w Dziwnowie, oprócz morza, rzeki, zalewu jest również jezioro. Sztuczne jezioro w Dziwnowie charakteryzuje krystalicznie czysta woda oraz buja roślinność.

Jak powstało jezioro w Dziwnowie

Jezioro powstało w skutek zapiaszczenia pierwotnego ujścia rzeki Dziwnej. Niemcy przekopali nowe ujście w pierwszych dniach XXw., ponieważ w przeciwnym razie Dziwnów utraciłby funkcję portu morskiego. Po zasypaniu starego ujścia utworzyło się jezioro Martwa Dziwna, inaczej zwane Jezioro Martwe w Dziwnowie.

Jezioro w Dziwnowie z lotu ptaka
Jezioro w Dziwnowie to pierwotne ujście rzeki Dziwnej, dlatego jego kształt jest mocno wydłużony i przypomina rzekę.

 

Jak dojechać do jeziora w Dziwnowie

Do jeziora Martwa Dziwna w Dziwnowie najprościej dojedziemy ulicą Spadochroniarzy Polskich. Część drogi trzeba pokonać pieszo. Droga z parkingu do jeziora zajmie 2-3 minuty. Wzdłuż północnego brzegu biegnie szlak pieszy, którym można dotrzeć do Międzywodzia. Podobnie jak z Dziwnówka do Dziwnowa z Międzywodzia można wrócić ścieżką rowerową, wzdłuż drogi wojewódzkiej. Dodatkowo ścieżka jest oświetlona, więc można wracać po zmroku. Zobacz też wycieczki rowerowe w okolicach Dziwnowa.

Jezioro Międzywodzie - Dziwnów trasa rowerowa.
Wschodni brzeg Jeziora Martwa Dziwna jest ukryty w lesie, dlatego jest najrzadziej odwiedzany przez turystów, ale równie uroczy.

Miejsce na grilla w Dziwnowie

Jezioro w Dziwnowie widok od wschodu
Jezioro jest objęte ścisłą ochroną, ponieważ jest to użytek ekologiczny. To największa zaleta i gwarancja bujnej roślinności i czystej wody.

Przy wschodnim brzegu znajduje się mała, dzika plaża i płytkim, łagodnym dnem. Na brzegu ustawiono dwie drewniane wiaty, które idealnie nadają się na niedzielny piknik. Szczególnie ładnie jest tam późnym popołudniem i o zachodzie słońca.

Rezerwat przyrody w Dziwnowie. Dziwnów atrakcje przyrodnicze.
Jeziorko w Dziwnowie jest słodkowodne, a jego dno pokrywa biały morski piasek. Dodatkowo przejrzystość wody jest imponująca.

W latach 80-tych funkcjonowało na jeziorze kąpielisko wojskowe. Dodatkowo był pomost w kształcie litery „U” ratownicy, a nawet punkt medyczny.

Na kąpielisku żołnierze służby zasadniczej uczyli się pływać, jednak dzisiaj po tamtych czasach zostało wspomnienie. Szkoda, ponieważ przychodziło tu dużo miejscowych dzieci, które bezpiecznie uczyły się pływać – wspomina pani Joanna.

Atrakcje Dziwnów

Zobacz inne ciekawe miejsca w okolicy jeziora. Dodatkowo wokół jeziora biegnie szlak turystyczny.

Falochron w Dziwnowie
Plaża w Dziwnowie
Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
Most Dziwnów