Falochrony w Dziwnowie

Ujście rzeki chronią dwa potężne falochrony, wychodzące w morze na kilkaset metrów. To popularne miejsce spacerów, z którego możecie zobaczyć panoramę miasta od strony morza. Miejsce chętnie odwiedzane przez zakochane pary.

Falochrony w Dziwnowie zabezpieczają ujście wód Cieśniny Dziwny do Morza Bałtyckiego, dlatego ich główną funkcją jest umożliwienie bezpiecznej żeglugi.

Falochrony w Dziwnowie

Punkt widokowy w Dziwnowie
Falochron wschodni w Dziwnowie to dobre miejsce na spacer, jednocześnie jest popularny wśród wędkarzy.

To dwie betonowe konstrukcje hydrotechniczne po obu stronach cieśniny: wschodni na stałym lądzie oraz zachodni położony na Wyspie Wolin.  Falochrony chronią wpływające do portu Dziwnów jednostki w trakcie sztormów, dlatego są tak ważne. Na końcu każdego falochronu umieszczone są lampy nawigacyjne, więc w czasie słabej widoczności łatwo jest odnaleźć wejście do portu w Dziwnowie.

Falochrony w Dziwnowie
Falochrony w Dziwnowie są popularną atrakcją turystyczną i miejscem spacerów.

Falochrony w Dziwnowie to takie molo

To bardzo popularne miejsce spacerów ponieważ po falochronach można bezpiecznie chodzić, niczym po deptaku. Od plaży oddziela spacerujących mur, jednak co kilkadziesiąt metrów zamontowano specjalne drabinki, z których można obserwować plażę w Dziwnowie. Deptak wiedzie, aż do samego końca, gdzie znajduje się lampa nawigacyjna.

Falochron Dziwnów - gdzie można spacerować w Dziwnowie
Falochrony w Dziwnowie są udostępnione turystom, więc warto wybrać się tam na spacer.

Falochron Dziwnów jak tam dojść, jak dotrzeć

Do falochronu zachodniego dojdziesz ulicą Spadochroniarzy Polskich. Jadąc przez most w Dziwnowie (w stronę Międzywodzia) należy minąć rondo i  pierwsza w prawo za rondem to ta ulica. Do falochronu wschodniego w Dziwnowie dojdziecie Osiedlem Rybackim, aż do ulicy Przymorze, a następnie należy kierować się w lewo, w kierunku rzeki.

Buczek w Dziwnowie

Falochron wschodni Dziwnów.
Spacer o zachodzie słońca w Dziwnowie. Na zdjęciu w tle widoczny buczek mgłowy inaczej zwany nautofonem.

Na falochronie wschodnim w Dziwnowie znajduje się tzw. buczek mgłowy. Inaczej nazywany jest nautofonem. Buczek w trakcie mgły ma za zadanie za pomocą dźwięku pomóc rybakom w powrocie do portu. Każdy port ma swój przypisany znak w alfabecie Morsea. Dziwnów to litera “A”, czyli długi i krótki dźwięk. W trakcie remontu falochronów buczek uległ awarii i od tego czasu nie wydaje dźwięku, obecnie tylko ma wartość historyczną.

Kamień pamiątkowy Pomnik Dziwnów
Kamień upamiętniający przekopanie obecnego ujścia, jednocześnie powstało jezioro Martwa Dziwna.

Atrakcje turystyczne Dziwnów 

Zobacz, co ciekawego możecie zobaczyć w okolicy falochronów w Dziwnowie, zarówno wschodniego i zachodniego.

Jezioro Martwa Dziwna

Promenada w Dziwnowie

Morskie Centrum Nauki

Port Rybacki Dziwnów

Most Dziwnów