Rower

Miłośnicy rowerów znajdą na terenie Gminy Dziwnów mnóstwo szlaków rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Leśne szlaki rowerowe, biegnące wzdłuż piaszczystych wydm to nie tylko okazja do podziwiania nadbałtyckiej flory i fauny, ale też okazja do przewentylowania płuc, bogatym w jod, świeżym morskim powietrzem. Ciekawe ukształtowanie terenu, pełne wzniesień i pagórków (wszak jedziemy po wysokiej wydmie) sprawia, że trasy nie są nużące.
Wszystkie miejscowości gminy Dziwnów (Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek i Łukęcin) są połączone ze sobą szlakami rowerowymi, dzięki czemu w jeden dzień możemy zwiedzić te cztery nadmorskie kurorty
<h2>Trasy rowerowe w Gminie Dziwnów</h2>

Najpopularniejsze ścieżki rowerowe nad morzem

Trasa Kołczewo – Międzywodzie

Z położonego na skraju Wolińskiego Parku Narodowego Kołczewa wyjeżdżamy ulicą Wolności w kierunku Sierosławia. Wąska asfaltowa droga biegnie między polami. Po drodze mijamy wieś Chynowo, w której dawniej stacjonowała jednostka wojskowa. Warto odbić w lewo i dojechać do punktu z którego roztacza się widok na Jezioro Koprowo. Z Chnowa jedziemy asfaltową drogą, wzdłuż której rosną jabłonie, dalej w kierunku Recławia. W Recławiu należy skręcić w lewo, na ścieżkę rowerową, którą dojedziemy do Międzywodzia. Po drodze możemy podziwiać panoramę Zalewu Kamieńskiego i cieśniny Dziwnej.je

Trasa Dziwnów – Dziwnówek

Z Dziwnowa do Dziwnówka możemy jechać ścieżką rowerową z kostki betonowej, biegnącej wzdłuż drogi wojewódzkiej 102. Jeżeli nie chcemy wdychać spalin przejeżdżających samochodów, po minięciu tablicy Dziwnów skręcamy w lewo i wjeżdżamy w las. Na leśnym szlaku napotkamy serię pagórków oraz ciekawe okazy roślinności. W Dziwnówku wyjedziemy ulicą Spacerową.

Trasa Łukęcin – Pobierowo

Wyjeżdżając z Łukęcina ulicą Piwną wjedziemy do lasu na europejski szlak E9, którym dojedziemy do samego Pobierowa. Po drodze możemy delektować się wspaniałymi widokami z wysokich klifów. Trasa jest zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu. Wjeżdżając do Pobierowa po lewe stronie będziemy mijać opuszczone koszary.

Trasa Międzywodzie – Dziwnów

Z Międzywodzia do Dziwnowa możemy dojechać rowerem na dwa sposoby: lasem lub drogą. Na leśny szlak rowerowy wjedziemy od ulicy Skrajnej. Dalej należy się kierować szerokim leśnym duktem. Po dojechaniu do Jeziora Martwa Dziwna, kierujemy się ścieżką między wydmą i jeziorem. Wyjeżdżamy w pobliżu zachodniego falochronu, z którego można obserwować Międzywodzie, a przy dobrej widoczności nawet Międzyzdroje. Z falochronu ulicą Spadochroniarzy Polskich dojeżdżamy do DW 102.
Wybierając trasę wzdłuż drogi wojewódzkiej wystarczy jechać prosto chodnikiem. Na wjeździe do Dziwnowa miniemy strzelnicę wojskową.

Trasa Dziwnówek – Łukęcin

Z Dziwnówka do Łukęcina prowadzi leśna ścieżka pieszo-rowerowa, na którą wjedziemy z ulicy Wolności. Szlak prowadzi skrajem klifowego brzegu, z którego roztacza się piękny widok na Bałtyk. W połowie drogi możemy natrafić na pozostałości po nieistniejącej wsi Wapno. W lesie zorganizowano punkty postojowe. Do Łukęcina wjedziemy ulicą Słoneczną.

Trasa Dziwnówek – Kamień Pomorski

Z Dziwnówka do Kamienia Pomorskiego dojedziemy nowoczesną ścieżką rowerową, biegnącą wzdłuż DW 102. Wystarczy kierować się na południe ulicą Kamieńską. Po drodze miniemy wieś Wrzosowo. Do Kamienia Pomorskiego wjedziemy ulicą Dziwnowską.

Trasy rowerowe nad morzem dla zaawansowanych rowerzystów.

Zwolennicy adrenaliny mogą się wybrać w okolice skateparku, który znajduje się przy ulicy Dziwnej, w kompleksie sportowo-rekreacyjnym. Obok znajduje się orlik, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci. Osobom, które wolą jeździć w otoczeniu przyrody polecamy leśną trasę Dziwnów – Dziwnówek, o zróżnicowanym ukształtowaniu. Ciekawe tereny do jazdy rowerem z większą dawką adrenaliny znajdują się w okolicach Kołczewa. Z Międzywodzia musimy dojechać DW 102 do kempingu w Świętoujściu, a następnie wjechać w las. Leśnymi duktami dojedziemy do Kołczewa, a nawet Wisełki

Wypożyczalnie rowerów