Wybory samorządowe Dziwnów 2024

Dziwnów wybory sonda kandydaci
Dziwnów wybory sonda kandydaci
Wybory w Dziwnowie

W tym roku trochę szybciej, niż w poprzednich wyborach rozpoczęły się przygotowania do Wyborów Samorządowych w powiecie kamieńskim. Zawiązują się pierwsze, nieformalne jeszcze, komitety wyborcze. Komentarze w portalach internetowych przybierają na oskarżycielskim tonie, a część kandydatów staje się bohaterami artykułów.

Wybory w Dziwnowie

Już 21 października 2018 roku w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. W tym dniu wybierzemy naszych reprezentantów do rady miejskiej, rady powiatu, sejmiku województwa oraz burmistrza (I tura). Druga tura wyborów burmistrza odbędzie się 3 listopada 2018r.?

W Gminie Dziwnów mieszkańcy wybiorą burmistrza i 15 radnych. W przypadku burmistrza, Grzegorz Jóźwiak złożył deklarację o starcie w kolejnych wyborach i dużo wskazuje na to, że ponownie nie będzie miał żadnego kontrkandydata. Ciekawie robi się w kwestii radnych, gdyż kilku obecnych radnych zdecydowało, że nie będą startować w tegorocznych wyborach. Największa walka będzie w tych okręgach, gdzie “zwolni się miejsce”.

Kto startuje w Dziwnowie
W Dziwnowie zarejestrowano 2 komitety wyborcze:
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAZEM DLA GMINY DZIWNÓW
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GRZEGORZA JÓŹWIAKA
To nie oznacza, że tylko te komitety wystawia swoich kandydatów. Mogą to zrobić również komitety ogólnopolskie.
Dziwnów kandydaci

Wybory Międzywodzie

Mieszkańcy Międzywodzia wybiorą 3 radnych. W mijającej kadencji radni z Międzywodzia to: Ewa Trzebińska-Brzezińska, Dorota Galec i Stanisław Mączka.

Wybory Dziwnów

Mieszkańcy Dziwnowa wybiorą łącznie 10 radnych. Radni z Dziwnów w kadencji 2014-2018 to: Sokół Piotr (Przewodniczący Rady), Piwińska Joanna (Wiceprzewodnicząca Rady), Gamrat Wanda, Nosek Izabela, Nowak Zenon, Próchniak Bożena, Skrzypczak Roman, Staszak Jerzy Stęplewski Maciej oraz Zwolan Zbigniew.

Wybory Dziwnówek

Mieszkańcy Dziwnówka głosują na 1 radnego. W mijającej kadencji mieszkańców Dziwnówka reprezentował radny Rafał Gutowski.

Wybory Łukęcin

Wyborcy w Łukęcinie wybiorą jednego przedstawiciela w Radzie Miejskiej. W kadencji 2014-2018 radnym z Łukęcina był Antoni Rup – jego mandat został wygaszony 12.02.2018r.

Kto startuje na radnych w Gminie Dziwnów? Ostateczną listę kandydatów do rady miejskiej poznamy 17 września.

Wybory Powiat Kamieński

Na chwilę obecną wiadomo, że w Międzyzdrojach i Wolinie zmieni się burmistrz, gdyż Eugeniusz Jasiewicz – Burmistrz Wolina oraz Leszek Dorosz – Burmistrz Międzyzdrojów, nie będą ubiegali się o reelekcję. Swój start zapowiedzieli już Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Wójt Świerzna Krzysztof Atras oraz Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło. Wybory do powiatu to istna loteria, obecnie  Dziwnów ma tam dwóch swoich reprezentantów: Zbigniewa Berendę i Jarosława Kapitana.

Zmiany w ordynacji wyborczej

Dużo zmieniło się w ordynacji wyborczej. Pierwsza duża zmiana to wydłużenie kadencji do 5 lat, czyli o rok dłużej. W internecie będzie można oglądać na żywo obraz z lokalu wyborczego, a urny wyborcze będą przeźroczyste. Wydłuży się czas liczenia głosów, a do ich liczenia powołana zostanie odrębna komisja. Jedno jest pewne po zmianach wybory będą dużo droższe niż dotychczas.