Strona główna Promenada w Dziwnowie

Promenada w Dziwnowie

Nadmorska promenada w Dziwnowie położona na szczycie piaszczystej wydmy to jedna z atrakcji Dziwnowa, które trzeba odwiedzić. Promenada długości ponad 2km jest podzielona na 3 odcinki, z których zachodni jest drewnianym pomostem wzniesionym na drewnianych palach.

Promenada miejscami jest ukryta wśród wydmowej roślinności, co daje schronienie turystom w wietrzne dni. Najpopularniejsze są odcinki, z których można podziwiać morze, aż po horyzont. Szeroki deptak łączy ulice Szosową i Przymorze i biegnie praktycznie wzdłuż plaży.

Promenada w Dziwnowie
Nadmorska promenada ma ponad 2 kilometry długości i trzy różniące się części.
W 2021 roku zniszczone drewniane barierki zastąpiły białe metalowe balustrady.

Promenada Dziwnów – długość i położenie

Długość promenady w Dziwnowie to ponad 2 kilometry, a dokładniej 2200 metrów. Składają się na to 3 połączone odcinki: od Przymorza do ul. Żeromskiego, drugi odcinek do ulicy Parkowej, a trzeci biegnie do ulicy Szosowej. Najnowszy odcinek Przymorze – Żeromskiego został oddany w 2018 roku i w odróżnieniu od pozostałych jego konstrukcja posadowiona została na palach, na skraju wydmy. Wcześniej przebudowano odcinek Żeromskiego – Parkowa. Wzdłuż chodnika biegną tam charakterystyczne, metalowe barierki, przy których ustawiono białe lampy i ławeczki. Wzdłuż tego odcinka promenady w Dziwnowie wybudowano 4 murowane toalety, których architektura nawiązuje do historii Dziwnowa, jako uzdrowiska.

Promenada Dziwnów
Promenada w Dziwnowie to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też wizytówka miasta.

Kamera internetowa na promenadzie w Dziwnowie

Przy wejściu na promenadę od ulicy Parkowej na specjalnym maszcie zainstalowano kamerę, z której obraz można śledzić na naszej stronie w zakładce Kamery Dziwnów. Kamery nad morzem są chętnie odwiedzane przez internautów, ale ta cieszy się wyjątkową popularnością, gdyż pokazuje morze i dziwnowską plażę w doskonałej jakości.

Sesja zdjęciowa nad morzem

Promenada w Dziwnowie to popularne miejsce sesji zdjęciowych. Wygląda ciekawie o każdej porze roku, dlatego można ją śmiało polecić na zdjęcia wiosną, latem, jesienią i zimą.

Promenada Dziwnów drewnana kładka
Promenada spacerowa w Dziwnowie odcinek zachodni została oddana w 2018 roku.

Promenada w Dziwnowie ciekawostki

1. W pobliżu dziwnowskiej promenady ukryto skrzynki gry terenowej Geocaching.
2. Promenada w Dziwnowie powstała już pod koniec IX wieku, gdy Dziwnów był uzdrowiskiem o światowej sławie.
3. Spacerując promenadą warto uważnie się rozglądać, gdyż widać z niej wiele chronionych gatunków roślin.
4. Zejścia na plażę mają konstrukcję stalowych schodów lub ramp i nie są one zawsze widoczne. Jest to zależne od ilości piasku na plaży.
5. Przy wejściu na promenadę z ulicy Parkowej znajduje się Nautica Park – wystawa edukacyjna o historii Dziwnowa.