Drobne naprawy domowe, złota rączka.

Operacja saperska w Kołobrzegu zakończona


Dowódca JW 5018 z Dziwnowa przyjmuje podziękowania od prezydenta Kołobrzegu. fot. 8 FOW

Dzisiaj (piątek, 17 czerwca), odbyło się podsumowanie akcji saperów Marynarki Wojennej, którzy przeprowadzili operację sprawdzenia i oczyszczenia plaży w Kołobrzegu z pozostałości po II wojnie światowej. W trakcie spotkania przedstawiono efekty prac, omówiony ich przebieg oraz scharakteryzowano wykryte przedmioty niebezpieczne.
W spotkaniu z saperami uczestniczyli m.in. admirał floty Tomasz MATHEA – Dowódca Marynarki Wojennej RP, kontradmirał Krzysztof TERYFTER – Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, kmdr por. Wojciech CHRZANOWSKI – Dowódca 8 Batalionu Saperów, władze miejskie na czele z Prezydentem Kołobrzegu Januszem GROMKIEM oraz przedstawiciele Urzędu Morskiego. Prezydent GROMEK złożył saperom szczególne podziękowania za pracę i wysiłek związany ze sprawnym przeprowadzeniem operacji.

Akcja sprawdzenia i oczyszczania plaży w Kołobrzegu przez saperów Marynarki Wojennej rozpoczęła się 4 kwietnia. Do działań skierowano 30 marynarzy – saperów z 8 Batalionu Saperów MW (8 Flotylla Obrony Wybrzeża). Dodatkowo, przez okres dwóch tygodni wspierało ich 10 żołnierzy z 43 Batalionu Saperów MW (3 Flotylla Okrętów).
Operacja została poprzedzona rekonesansem plaży, wizją lokalną oraz analizą specjalistycznej dokumentacji dostarczonej przez Urząd Morski opisującej charakterystykę tego odcinka plaży. Na podstawie tych danych Marynarka Wojenna przygotowała szczegółowy plan i metodykę działań. W porozumieniu z Urzędem Morskim określono zakres i rejon prac. 4 kwietnia saperzy Marynarki Wojennej przebazowali się do Kołobrzegu. Prace rozpoczęły się od oznakowania rejonu działań. Ponad 5-kilometrowy odcinek plaży (na wschód od wejścia do portu) był sukcesywnie dzielony na sektory o długości 100 metrów i szerokości 2 metrów. Każdy sektor został sprawdzony przez saperów. W poniedziałek ( 13 czerwca ) saperzy sprawdzili ostatnie sektory plaży i zakończyli prace.
Podczas operacji wydobyto i zneutralizowano 121 przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych oraz wydobyto ponad tonę materiałów ferromagnetycznych różnego pochodzenia. Wśród nich były między innymi pociski z broni strzeleckiej i przeciwlotniczej, dwa uzbrojone granaty moździerzowe kalibru 80 mm oraz artyleryjski pocisk kalibru 45mm.

Saperzy Marynarki Wojennej uczestniczą rocznie w ponad stu akcjach interwencyjnych wzdłuż polskiego wybrzeża polegających na unieszkodliwianiu przez nich niebezpiecznych znalezisk. Pochodzą one głównie z okresu II wojny światowej i wykrywane są zwłaszcza w miejscach, w których podczas wojny prowadzone były intensywne działania bojowe. W ubiegłym roku saperzy Marynarki Wojennej interweniowali łącznie 113 razy unieszkodliwiając ponad 1200 sztuk niewypałów i niewybuchów z II wojny – głównie pocisków artyleryjskich, min, granatów i torped. Unieszkodliwiono także ponad 1700 sztuk amunicji strzeleckiej.
W skład Marynarki Wojennej wchodzą dwie jednostki, które reagują w takich właśnie sytuacjach. Są to dwa bataliony saperów – jeden stacjonuje w Dziwnowie, a drugi w Rozewiu.

8 FOW


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *