Muzeum Bursztynu Dziwnów

Co zobaczyć w Dziwnowie? Wśród popularnych atrakcji turystycznych w Dziwnowie warto odwiedzić Muzeum Bursztynu Dziwnów, no może nie muzeum a wystawę. Bursztyn, nazywany bałtyckim złotem, jest bardzo ceniony na świecie. Charakteryzuje się pięknymi kolorami, a czasem bywają w nim zatopione fragmenty roślin i owadów sprzed milionów lat.

Jego nazwa pochodzi z niemieckiego od “płonącego kamienia”, bo dawniej palono nim w piecach. Choć dzisiaj wydaje się to nieprawdopodobne to w rybackich chatach używano bursztynów na rozpałkę, dzisiaj jest to nie do pomyślenia.

Bursztyn w Dziwnowie

Bursztyny w Dziwnowie można znaleźć na plaży, szczególnie po jesiennych sztormach. Okazy zwykle są drobne i nie przekraczają kilkunastu milimetrów. Jesienią można znaleźć większe bryłki o wadze kilkuset gramów.

Muzeum Bursztynu w Dziwnowie

Wystawa bursztynu w Dziwnowie posiada w swoich zasobach kilka ciekawych eksponatów sztuki bursztynniczej. Można zobaczyć też niezwykłe inkluzje, czyli rośliny i owady zatopione w żywicy przed milionami lat. Poznasz genezę i historię bursztynu oraz nauczysz się go rozpoznawać.

Jak rozpoznać bursztyn

Na plaży najłatwiej jest to zrobić “na zęba”, czyli uderzyć kilka razy o własny ząb. Jeżeli czujemy metaliczny stukot to kamień, natomiast jeżeli bryłka zachowuje się jak plastik to może być bursztyn. Oczywiście to tylko taki awaryjny sposób, bo nie jest w 100% skuteczny. Bursztyn można rozpoznać między innymi po jego podpaleniu, po kolorze płomienia, dymu i charakterystycznym zapachu kadzidła. Obecnie większość bursztynu w sklepach z pamiątkami to bursztyn syntetyczny, prawie nie do odróżnienia od bursztynu bałtyckiego.

Gdzie znajduje się Muzeum Bursztynu w Dziwnowie

Muzeum Bursztynu w Dziwnowie mieści się przy ulicy Parkowej, przy samym wejściu na promenadę. Samochód można zaparkować wzdłuż ulicy Sienkiewicza, a jeżeli już jesteście w Dziwnowie to warto wybrać się tam piechotą. Przyjść można dziwnowską promenadą, a wrócić główną ulicą Mickiewicza.