Pierwszego stycznia 2004 roku Dziwnów na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 22 lipca 2003 roku, Dziwnów otrzymał prawa miejsce.
Akt nadania praw miejskich wręczył władzom Dziwnowa, w imieniu Rady Ministrów, Podsekretarz Stanu w MSWiA Jerzy Mazurek.
Ówczesny wójt Zbigniew Zwolan 1 stycznia 2004 stał się burmistrzem, a Urząd Gminy Dziwnów zmienił się w Urząd Miejski w Dziwnowie.
Uroczystość nadania praw miejskich miastu odbyła się na początku września. Symboliczne połączenie dwóch miejscowości odbyło się na moście, poprzez symboliczny uścisk dłoni wójta Zwolana i sołtysa Jana Mączyńskiego. Decyzja o przyznaniu praw miejskich oznaczała połączenie w jeden organizm funkcjonujących dotychczas jako oddzielne miejscowości: Dziwnowa i, leżącej po drugiej stronie rzeki Dziwna, wsi o tej samej nazwie.
Od 2004 roku Miasto Dziwnów reprezentują radni zasiadający w Radzie Miejskiej, a nie jak wcześniej w Radzie Gminy
Procedura wymagała m.in tego, by mieszkańcy Dziwnowa wyrazili zgodę na przeistoczenie się ich wsi w miasto. Przeprowadzono w tym celu liczne sondaże i ankiety. Większość mieszkańców opowiedziała się w nich za taką zmianą. Miejscowość spełniła także inne warunki, m.in. ma infrastrukturę miejską i charakter miejski – w Dziwnowie, który liczył w 2003 roku około 3 tysięcy mieszkańców, było tylko jedno gospodarstwo rolne.
Szkoda, że dzisiaj nie wykorzystaliśmy tej rocznicy w celach promocyjnych, bo jest to doskonała okazja by przypomnieć o Dziwnowie turystom, którzy już tutaj nie przyjeżdżają.
Dodaj komentarz