Dobra zabawa jednoznacznie kojarzy się z rozgrzanymi emocjami. W noc Sylwestrową tradycyjnie cieszymy się bajecznymi kolorami sztucznych ogni oraz hukiem petard. Dla najmłodszych wystarczy niewiele lecz trochę starsze dzieci oraz młodzież potrafią iść na całość – największe petardy, najgrubsze rakiety, fontanny ognia i to jak najbliżej obserwatorów.
Ale największe emocje wyzwala wrzucanie petard i sztucznych ogni w tłum – pisk przerażenia miesza się wtedy z falą śmiechu i kpiny. Gdzieś po drugiej stronie czekają na nas bardzo przykre skutki tych nie zawsze przemyślanych szaleństw: porwane i nadpalone ubrania, poparzone i pokaleczone palce, twarz, oczy a w najgorszych przypadkach ciężkie obrażenia ciała kończące się śmiercią.
Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
zawsze odpalaj petardy i sztuczne ognie na trzeźwo,
dzieci obowiązkowo proszą dorosłych o pomoc – nigdy same nie bawią się ogniem,
bezpieczniejsze są polskie wyroby mające naprawdę dobrą jakość,
podchodzenie do wyrobów którym zgasł lont może skończyć się wybuchem tuż przy naszej twarzy,
rakiety ustawiamy na stabilnej wyrzutni np. zakopanej w śniegu ciężkiej butelce – lekka może się przewrócić i rakieta poleci pionowo, często w tłum widzów,
używaj okularów i rękawic,
cienkie, wykonane z tworzyw sztucznych materiały ubraniowe nie dają odpowiedniej ochrony – w zetknięciu z iskrami i krótkotrwałym ogniem przepalają się błyskawicznie. Po powrocie do domu możemy okazać się podziurawieni jak sito.
petardy natychmiast po odpaleniu rzucajmy we wcześniej przygotowane, wolne od ludzi i zwierząt miejsca,
uwaga na zimne ognie – sypią wokoło cudownymi iskrami lecz mogą także doprowadzić do pożaru np. gdy trzymając gołą ręką cienki drucik poparzymy palce lub przestraszymy się odruchowo odrzucając gorący przedmiot.
Kilka sugestii na wypadek gdy stanie się nieszczęście:
pamiętaj, że wypity wcześniej alkohol działa jak środek znieczulający – możesz nie docenić obrażeń i zrezygnować z pomocy lekarza gdy to jest konieczne.
poparzone miejsca natychmiast schładzamy zimną wodą, piekącymi palcami możemy dotknąć śniegu lub innego zimnego przedmiotu, rozleglejsze poparzenia skutecznie schładzają specjalne hydrożele, oczywiście konieczna będzie teraz fachowa pomoc,
jeśli urazu doświadczyło jednocześnie oko i ręka to natychmiast zajmijmy się okiem, od razu udajmy się po pomoc, nie próbujmy wyciągać z oka wbitych drobinek, najlepiej jest założyć opatrunek na oboje oczu – także to zdrowe – aby ruszając jednym nie powodować ruchów drugiego. Pamiętajmy jakakolwiek zwłoka z udaniem się do lekarza może spowodować bardzo poważne kłopoty,
a teraz najgorsze – urwane palce i rozerwana skóra. Zatamuj ewentualny krwotok opaską uciskową, następnie osłoń ranę jałowym opatrunkiem, odszukaj urwany palec i włóż do czystej plastikowej torebki a tą do większej wypełnionej lodem lub śniegiem i natychmiast udaj się do szpitala
nie oddalaj się samotnie od ludzi, zabieraj ze sobą telefon komórkowy – w razie większych urazów będziesz potrzebował pomocy – sam nie dasz sobie rady !!!
PSP Kamień Pomorski
-
W tym roku Gmina Dziwnów bardziej świąteczna
Zmiany, zmiany, zmiany. W naszej nadmorskiej gminie będzie bardziej można poczuć świąteczną atmosferę.
-
Zapisy na paczki świąteczne
Informujemy, że ruszają zapisy na paczki świąteczne dla dzieci. Specjalny talon można nabyć w recepcji hali
-
II Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Dziwnowa
W minioną niedzielę, tj. 24 listopada 2024 roku w dziwnowskim Domu Kultury odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Dziwnowa.
-
Bal Seniora 2024 część II
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części relacji fotograficznej z tegorocznego Balu Seniora w gminie Dziwnów.
-
Bal Seniora 2024 część I
Tegoroczny Bal Seniora, który odbył się w Domu Kultury, już za nami. Jednak wspomnienia z tego wydarzenia pozostaną z nami na długo.
-
Dzięki mieszkańcom remontują remizę
W naszej remizie trwa właśnie generalny remont. To zasługa wszystkich mieszkańców, którzy wzięli udział w wyborach 2023.
Dodaj komentarz