Strona główna Aktualności Bezpieczne ferie 2013

Bezpieczne ferie 2013

W czasie wzmożonego wypoczynku dzieci i młodzieży zawsze wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń przestępczych. Zimowa aura, utrzymująca się niska temperatura i opady śniegu zachęcają wszystkich do aktywnego wypoczynku, który nie zawsze jest bezpieczny. Ponadto duża ilość wolnego czasu sprzyja większej podatności na negatywny wpływ środowiska przestępczego.
Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci przeprowadzą szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie ferii. Funkcjonariusze będą brać czynny udział w tematycznych spotkaniach z młodzieżą z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zimowych zabaw. Ponadto w okresie poprzedzającym ferie zimowe zagadnienia związane z bezpiecznym wypoczynkiem zostały poruszone z nauczycielami, rodzicami i przede wszystkim dziećmi podczas pogawędek prowadzonych w szkołach.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci ruchu drogowego prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów, głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy. Ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich pociech odgrywają również rodzice, którzy przed wyjazdem dziecka powinni sprawdzić takie informacje jak:
– jaka firma organizuje wypoczynek,
– kto jest przewoźnikiem i jaka jest jakość wykonywanych usług,
– jak długo firma istnieje na rynku i jakie są opinie na jej temat,
– ilu jest opiekunów i jak liczna grupa,
– program organizowanego wyjazdu.
Te na pozór oczywiste informacje z reguły zawarte są w ogólnodostępnym internecie i pomogą nam upewnić się, czy podróż dziecka będzie należała do udanych i bezpiecznych.
Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy taki wyjazd można zgłosić Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane z wyprzedzeniem.
W pozostałych powiatach kontrole prowadzone będą doraźnie, a zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie przez właściwe terytorialnie jednostki Policji (tel. 112 lub 997).
Zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania środków transportu dotyczy zarówno zbiorowych przewoźników jak i indywidualnych osób. Dlatego zwracamy się również do rodziców, aby zachowali zdrowy rozsądek i dostosowali prędkość do warunków panujących na drodze, aby przewozili dzieci we właściwy sposób używając do tego fotelików i pasów bezpieczeństwa. Wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym nie będą pobłażane, dlatego należy przestrzegać przepisów i zachować szczególną ostrożność.
Większość podróży wiąże się z postojami w trakcie podróży. Należy pamiętać, aby tego rodzaju sytuacje odbywały się tylko na wyznaczonych do tego parkingach i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bo właśnie tu rozbiegane dzieci mogą wtargnąć na jezdnię bądź pod inny korzystający z parkingu pojazd. Dlatego wyjątkową uwagą muszą się cechować osoby sprawujące opiekę nad pociechami.

Jednak nie wszystkie dzieci opuszczą miejsce swojego zamieszkania. Część z nich okres ferii zimowych spędzi w rodzinnym domu. Dlatego kierujemy również do rodziców tych dzieci, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa tj.:

– nie wchodzenie na akweny wodne, lecz korzystanie ze sztucznych lodowisk,
– korzystanie z sanek z dala od jezdni i pod nadzorem osób dorosłych,
– nie oddalanie się bez wiedzy rodziców od miejsca zamieszkania,
– poruszanie się co najmniej w dwuosobowych grupach, a najlepiej z opiekunem,
– ograniczonym zaufaniu do nieznajomych.

Miejmy nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania.
KWP w Szczecinie

1
2
Poprzedni artykułPrzedstawienie noworoczne w przedszkolu – zdjęcia
Następny artykułGryf wygrał turniej w Dziwnowie
Portal informacyjny Dziwnow.net to pierwszy portal nadmorskiego Dziwnowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj