Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Aleja Gwiazd to nie tylko Międzyzdroje. U nas znajduje się równie popularna Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie, gdzie najbardziej znani sportowcy odsłaniają repliki swoich medali.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Dziwnowska aleja sław polskiego sportu powstała pod patronatem polskiego Komitetu Olimpijskiego, w związku z Festiwalem Gwiazd Sportu. Formalnie to odcinek ulicy Reymonta, położona między ulicami Mickiewicza i Sienkiewicza. Przy Hali Sportowo-Widowiskowej ustawiono postumenty z replikami najcenniejszych medali polskiego sportu. Każdego roku przybywa kolejny postument z medalami.Aleja Gwiazd w Dziwnowie
Aleja Gwiazd Sportu powstała w 2002 roku, od tego czasu odsłonięto ponad 100 medali.

Festiwal Gwiazd Sportu Dziwnów

Od kilkunastu lat w Dziwnowie odbywa się Festiwal Gwiazd Sportu – największa impreza w Dziwnowie. Głównym punktem festiwalu jest odsłonięcie przez zaproszonych sportowców replik swoich medali. Miejscem tej uroczystości jest oczywiście Aleja Gwiazd Sportu. W dziwnowskiej alei gwiazd jest już ponad 100 medali odlanych w mosiądzu. W trakcie festiwalu odbywają się spotkania ze sportowcami, a na plaży rozgrywane są zawody w różnych dyscyplinach sportowych. Wieczorami coś dla ducha, czyli koncerty największych gwiazd estrady, pokazy pirotechniczne oraz prezentacje dyscyplin sportowych.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie – ciekawostki

1. W Alei Gwiazd Sportu znajdują się też tablice pamiątkowe oraz głaz Piotra Nurowskiego.
2. W Polsce jest jeszcze Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie, jednak tam odsłaniane są wmurowane w chodnik gwiazdy, a samego odsłonięcia nie zawsze dokonują sportowcy.
3. Przy alei znajdują się: szkoła podstawowa, biblioteka miejska, hala sportowa, duży plac zabaw oraz Miejski Ośrodek Sportu i Kultury.
4. Na alei ustawiono dwa granitowe krany z bieżącą wodą.
5. Przy Alei Gwiazd Sportu znajduje się Escape Room Dziwnów, czyli gra logiczna w której uczestnicy muszą wydostać się z celi, rozwiązując szereg zagadek.
6. Postumenty są efektownie oświetlone, więc warto odwiedzić to miejsce po zmroku.